Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ošetření hroznů a moštů

Ošetření hroznů a moštů

Z prvních důležitých postupů při výrobě vína je správné ošetření hroznů a odkalení. Samozřejmě to  závisí na daném ročníku. Měli bychom docílit co nejkvalitnější hrozny z vinic, aby nebyli poškozené a napadené houbovými chorobami.

První cíl je ošetřit hrozny. Musíme si uvědomit na jaký druh a typ vína chceme hrozny, mošt ošetřit (tichá vína, šumivá vína, surlie) U vín z kterých budeme vyrábět šumivá vína pomocí druhotného kvašení v lahvi si musíme dávat pozor na dávku síry, jak na hrozny, tak aji později do moštu a do vína. Dávka u těchto vin nesmí být veliká optimálně by měla být 60-70 mg/l celkové síry, aby nám začalo  probíhat druhotné kvašení.

Ošetření hroznů pomocí Kadifitu, VinProtect, Solution Sulfureuse P 18.

Kadifit – jedná se o čistý pyrosulfid draselný, který je v krystalické formě. Působí jako ochrana oxidační, tak také mikrobiologická. Používá se na hrozny, rmut, mošt, víno, dávkování na hrozny je 5g/100 kgl (odpovídá 25 mg/l líry), použití se provádí tak, že posypeme hroznu v přímové násypka po celé ploše.

VinProtect – je přípravek složený ze siřičitanu draselného (K2S2O5), vitamínu C (L+ kyselina askorbová a oenologického taninu vysoké čistoty. Působí jako rozsáhlá ochrana před oxidací a nežádoucími mikroorganizmy. VinProtect také chrání aromatický potenciál při zpracování hroznů. Používá se na hrozny, rmut a mošt. Na hrozny ho můžeme používat do přímové násypky 10g/100 kg (odpovídá 25 mg/l síry), nebo můžeme používat přímo do přepravních vleček, když je velká doba mezi dopravou z vinohradu a zpracováním, aby se zabránilo oxidací a nežádoucích látek.

Solution Sulfureuse P 18 – je vodní roztok siřičitanu draselného, který chrání rmut, nebo mošt před oxidací  a k potlačení nežádoucích mikroorganismů. Velká výhoda je, že je v kapalné formě. Dávkování přímo do přímové násypky 5,5 ml/100 kg (odpovídá přidáním síry o 10 mg/l).  Většinou se tenhle produkt kombinuje s VinProtectem (do násypky přímové se přidá 11 ml/100 kg Solution Sulfureuse P 18 a pod lis, jak vylisujeme prvních pár litru přidáme VinProtect 10g/100 kg).

Ošetření moštu pomocí Seporitu PORE-TEC, Most-Reinu PORE-TEC, CarboTec GE, Mostgelatine CF, OenoPur

Seporit PORE-TEC – je granulovaný moštový bentonit. Cílem ošetření je čistá fermentace a stabilizace bílkovin ve fázi moštu. Dávkování je 100 – 200 g/hl. Doporučená dávka v případě že jsou hrozny zdravé je v rozmezí 120 – 150 g/hl. U hroznů, které jsou poškozené tak použijeme před Seporitem Granucol GE (dávka Granucolu GE je na 1% poškozených hroznů 1g/hl). Aplikujeme tak, že před přidáním Seporitu do moštu ho necháme nabobtnat 3-6 hodin ve vodě. Kombinujeme s Mostgelatine CF, nebo OenoPur

Most-Rein PORE-TEC – je granulovaný bentonit a aktivní uhlí pro ošetření rmutu a moštu. Používá se převážně na poškozené hrozny. Slouží k odstranění zbytků postřiků. Dávkování 150 – 250 g/hl. při větším poškození jak 15% kombinujeme s Granucolem GE. Aplikujeme tak, že před přidáním Most-Reinu PORE-TEC do moštu ho necháme chvilku nabobtnat. Kombinujeme s Mostgelatine CF, nebo OenoPur.

CarboTec GE – je speciální adsorpční granulát pro čisté mošty. Postará se o rychlou a k aroma šetrnou adsorpci rušivých látek v moštu hroznovém.  Dávkování 50-200 g/hl dle poškozených hroznů. Aplikovat můžeme jak na rmut, že ho posypem, nebo necháme chvilku aktivovat ve vodě a aplikujeme do moštu.

Mostgelatine CF – je kapalný bezkaseinový přípravek z želatiny, vyziny a PVPP k ošetření rmutů a moštů. Způsobuje redukci celkových polyfenolů a podporuje sedimentaci. Teplota moštu by neměla být menší jak 15 stupňů celsia. Dávkování 50 – 200 ml/hl. Aplikujeme do moštu po vylisování. Většinou ho kombinujeme s moštovým bentonitem a to tak, že prvně přidáme bentonit a po 15 minutách přidáme Mostgelatinu CF.

OenoPur – je práškový  přípravek k preventivnímu ošetření moštu. Obsahuje vysoce čistou celulózu,

PVPP, želatinu a minerálních absorbentů. Odstraňuje polyfenoly již ve stadiu moštu. Dávkováni 30 – 100 g/hl. Aplikujeme do moštu po vylisování. Většinou ho kombinujeme s moštovým bentonitem a to tak, že prvně přidáme bentonit a po 15 minutách přidáme OenoPur.

Kombinace přípravků na ošetření hroznů a moštu a dávkování u zdravých hroznů

Solution Sulfureuse P 18 –  11 ml/100 kg na hrozny do přímové násypky

VinProtect –  10 g/100 kg pod lis

Seporit – 120 – 130 g/hl

Mostgelatine CF – 100 g/hl, nebo OenoPur – 50 g/hl

Kombinace přípravků na ošetření hroznů a moštu a dávkování u poškozených hroznů

Kadifit – 5 g/100 kg – do přímové násypky

VinProtect – 5 g/hl pod lis

Most-Rein PORE-TEC – 200 g/hl, nebo CarboTec GE – 150 g/hl

Mostgelatine CF – 150 g/hl, nebo OenoPur – 70 g/hl

Mohlo by Vás také zajímat

14. května 2021, Marína Opltová

e.Staves dubové dřevo (desky)

V posledních letech začalo být používání dubového dřeva ve vinařství mnohem rozmanitější a komplexnější. Po často nevyvážené chuti vín z devadesátých let, dnes rozumíme vlivu dubového dřeva na víno daleko lépe. Existuje mnoho možností využití dřeva, od čerstvě vypálených nových sudů po čipsy bez ožehu. Přečíst

31. srpna 2017, Marína Opltová

Mannoproteiny jako hlavní činitel plnosti a potenciálu vína

Mannoproteiny jsou přírodní složky buněčných stěn kvasinek, které se uvolňují už během alkoholového kvašení z aktivních kvasinek do vína. Ležení na jemných kalech způsobuje další uvolňování mannoproteinů díky autolýze odumřelých kvasinkových buněk. Tím se lépe zapracuje vzniklý alkohol, vína budou harmoničtější a získají na komplexnosti. Přečíst